Kantor internetowy

Jakie zalety mają kantory online?

Nie da się ukryć, że korzystanie z kantorów internetowych jest bardzo popularne i robi to coraz więcej osób prywatnych czy przedsiębiorstw. Ta metoda wymiany walut ma bardzo wiele zalet. Choć do głównych czynników dlaczego korzysta z niej tak wiele osób można zaliczyć po prostu dobre ceny. Poza tym w kantorach online kursy walut zmieniają się na bieżąco. Oznacza to, że na przykład kurs dolara kantor pokazuje w czasie rzeczywistym aktualizując go co 15 sekund tak samo jak ma to miejsce na giełdzie walutowej Forex. Jakie inne zalety mają takie kantory?

Ratunek dla kredytobiorców

Dużo osób w Polsce ma kredyty hipoteczne zaciągnięte w obcej walucie. Najczęściej jest to frank szwajcarski, ale zdarzają się też kredyty w euro. Teoretycznie każdy powinien zdawać sobie sprawę, że w okresie kredytowani, czyli przez 15 – 20 lat kurs waluty nie będzie sztywny, a wręcz może drastycznie się zmienić. Praktycznie kredytobiorcy narzekają na wysokie raty, które aktualnie płacą w związku ze wzrostem kursu franka czy euro. Jednak wymiana złotówek na walutę, w której jest spłacany kredyt za pośrednictwem e-kantoru może przynieść pewną oszczędność. W bankach spread jest bardzo wysoki, a kantory online mają go na poziomie średnio 1%. Ponadto z konta walutowego można zlecić stały przelew do banku na spłatę raty. Na koncie można posiadać pieniądze wymienione w dowolnej chwili, więc gdy kurs jest niski warto nawet wymienić sobie środki na zapłatę kolejnych 2-3 rat, na zapas.

Korzyści dla przedsiębiorców

Zwłaszcza firmy, które mają zagranicznych kontrahentów doceniają możliwość szybkiej i taniej wymiany pieniędzy. Dużo firm polskich współpracuje z Chinami, a tam najczęściej rozliczeń dokonuje się w dolarach amerykańskich. Taki kurs dolara kantor online pokazuje na bieżąco, a do tego może też podawać prognozy czy wartość dolara spadnie czy wzrośnie, więc firma widzi czy ma dokonać płatności dzisiaj czy opłaca się poczekać na przykład do końca dnia. Szacuje się, że w e-kantorach walutę przedsiębiorca może kupić nawet 8% taniej niż w banku. A do tego mając założone konto na portalu kantoru i regularnie dokonując transakcji może też negocjować stawki. Oczywiście może też dostać fakturę co dla firmy jest najważniejsze.