Kantor walutowy

Co wpływa na cenę walut w kantorach?

Kantory w Polsce można podzielić na stacjonarne punkty wymiany walut, banki w których również można dokonać takiej transakcji oraz kantory internetowe działające od 2009 roku. Wiele osób dostrzegło już, że najkorzystniej jest wymienić pieniądze w Internecie. Jednak co wpływa na to, że internetowy kantor ceny walut ma najkorzystniejsze? Jak w ogóle walucie nadaje się cenę?

Co wpływa na cenę waluty?

Pieniądze mają określoną wartość, ale zmienia się ona w czasie, ponieważ wpływ na wartość pieniądza ma wiele czynników makro i mikroekonomicznych. Zmiana wartości waluty wyrażona w innej walucie to kurs waluty. Bezpośrednio na ceny walut wpływa inflacja w gospodarce konkretnego kraju oraz zmiany ogólne na rynku walutowym, czyli Forex. Jednakże dużą rolę odgrywają czynniki mikroekonomiczne tak jak choćby ryzyko finansowe związane z posiadaniem oraz inwestowaniem środków wyrażonych pieniężnie, a także koszty jakie trzeba ponieść, gdy nastąpi utrata możliwości zakupu dóbr, czy też po prostu popyt na konsumpcję w danym okresie. Aczkolwiek na ceny walut wpływ mają też czynniki gospodarcze, czyli PKB danego kraju, realne stopy procentowe i wielkość bezrobocia. Duży wpływ na kursy walut mają też polityka gospodarcza danego kraju, współczynniki klimatyczne albo nawet sytuacja na rynku międzynarodowymi, czy w międzynarodowych stosunkach danego kraju z innymi krajami – głównie partnerami gospodarczymi.

Dlaczego ceny w kantorach są różne?

Kantory mogą mieć różne ceny, ponieważ one też muszą na wymianie pieniędzy zarobić. Zarobkiem dla nich jest wysokość spreadu, czyli różnicy między ceną zakupu, a ceną sprzedaży waluty. Przykładowo jeśli na rynku walut 1 euro kosztuje 4,30 zł to w kantorach jego cena sprzedaży może wynosić od 4,31 zł do nawet 4,45 zł. Dzieje się tak ponieważ w tradycyjnych kantorach i w bankach spread wynosi nawet 5%, a w kantorach online od 0,1% do 2%. I tutaj zdecydowanie internetowy kantor ceny walut będzie miał najlepsze obojętnie czy walutą do wymiany jest euro czy dolar amerykański.

https://www.dobrykantor.pl/portfel-walutowy.html